Rewolucja w urządzeniach biurowych

Pora zapomnieć o biurowych urządzeniach służących jedynie drukowaniu lub kopiowaniu. Wraz z postępem technologii diametralnie zmienia się ich użyteczność.

 

Jakie korzyści niesie ze sobą kolejna fala rewolucji technologicznej w urządzeniach biurowych?

Urządzenia biurowe przeszły niedawno taką samą rewolucję jak kilka lat temu telefony komórkowe czy komputery. Dziś nikt z nas nie wyobraża sobie prężnie działającej firmy, w której pracownicy nie korzystają ze smartfonów czy przenośnych komputerów. Ten sam kierunek zmian dotknął urządzenia biurowe. Firmy, które z tego przełomu skorzystają jako pierwsze zyskają naturalną przewagę konkurencyjną.

Czyli, uproszczając, drukarka nie służy już tylko drukowaniu?

Obecnie ciężko już nawet nazywać takie urządzenie „drukarką”, bo są to urządzenia wielozadaniowe, wspierane inteligentnym oprogramowaniem. Spójrzmy np. na technologię ConnectKey firmy Xerox. Dzięki niej po zeskanowaniu dokumentów, zyskujemy ich cyfrowy zapis, co po pierwsze ułatwia w bezpieczny sposób udostępnianie ich, po drugie umożliwia do nich zdalny dostęp, a po trzecie zabezpiecza je w przypadku utraty wersji papierowej. Taka forma przechowywania dokumentów to również oszczędność czasu przy archiwizowaniu, aktualizowaniu czy późniejszym odszukiwaniu danego dokumentu.

Wspomniał Pan o większej przyjemności podczas korzystania z tego typu urządzeń.

Każdy z nas uwielbia smartfony, bo są intuicyjne, a poza tym sami dopasowujemy je do naszych potrzeb. Podobnie jest z tymi urządzeniami – każda firma może wprowadzić profile swoich użytkowników. Ekran obsługuje się tak samo jak telefon czy tablet – przesuwając dotykowo ikony sami kreujemy funkcjonalność tego urządzenia, czym jednocześnie odciążamy dział IT.

A podniesienie efektywności?

Xerox oferuje rozwiązanie, dzięki któremu można drukować, skanować, przesyłać dokumenty lub je tłumaczyć aż na 45 języków używając urządzeń mobilnych, takich jak smartfon czy tablet.

Rozwiązanie proponowane przez firmę Xerox jest bezpieczne?

Pod pojęciem drukarki lub urządzenia wielofunkcyjnego kryje się inteligentna maszyna, której częścią jest wbudowany komputer, czyli podzespoły takie jak bardzo wydajny procesor – nawet 4 rdzeniowy, pamięć operacyjna, dysk twardy oraz specjalny systemem operacyjny. To wszystko sprawia, że brak odpowiedniego zabezpieczenia może narazić użytkownika lub firmę na dostęp przez niepowołane osoby do bardzo ważnych danych, które na co dzień przechodzą przez te maszyny. Xerox na urządzeniach VersaLink oraz AltaLink z technologią ConnectKey 2017 posiada najwyższe zabezpieczenia zgodne z standardem Ministerstwa Obrony USA. Są one dostępne już w podstawowych konfiguracjach, czyli bez dodatkowych dopłat. Nie ma więc ryzyka ani utraty tych danych – np. w skutek złośliwego oprogramowania – ani  ich wypłynięcia – np. w skutek próby dostania się do nich osób nieuprawnionych.

Kamil Majchrzak

Product Manager w Xerox Polska