Urządznia drukujące i skanery w sektorze SMB – komentarz Kamila Majchrzaka, Product Manager Xerox Polska

Z roku na rok zwiększają swój udział w rynku laserowe urządzenia wielofunkcyjne kosztem jednofunkcyjnych. W przypadku laserowych urządzeń formatu A4, urządzenia wielofunkcyjne stanowią już większość.
Xerox obserwuje duży wzrost sprzedaży w segmencie zaawansowanych kolorowych urządzeń wielofunkcyjnych. Klienci docenili kluczowe cechy modelu WorkCentre 6655 z kontrolerem ConnectKey który posiada możliwość skanowania i drukowania z chmury oraz zapewnia bezpieczeństwo danych na najwyższym poziomie. W SMB kupujący chętnie nabywają urządzenia Xerox z serii Phaser 6020/22 i WorkCentre 6025/27, które w znacznym stopniu ułatwiają pracę biurową – głównie dzięki  komunikacji WiFi. Klienci cenią w nich, z jednej strony, kompaktowe rozmiary, z drugiej natomiast funkcjonalność, wysoką jakość kolorowych wydruków i energooszczędność.

Oferta Xerox skierowana między innymi do segmentu SMB dociera do końcowych klientów w 95% za pośrednictwem resellerów. Tylko 5% to zakupy dokonane w sieciach detalicznych. Liczby świadczą, że sprzęt Xerox w ofercie jest istotnym elementem zachęcającym klientów do zakupów, a fakt, że tak duży udział sprzedaży przypada resellerom świadczy o wymiernych zyskach, które mogą w ten sposób wypracować. W przypadku Xerox, Autoryzowani Partnerzy, otrzymują dodatkowe rozwiązania  w zakresie optymalizacji i zarządzania środowiskiem druku, co daje wymierne korzyści, pomagając w osiąganiu większego profitu. O ile sama sprzedaż drukarek i materiałów eksploatacyjnych jest biznesem niskomarżowym, o tyle wprowadzenie do oferty usług znacznie zwiększa dochody resellerów – w swojej ofercie nie posiadają już jedynie sprzętu, ale kompleksową usługę, dzięki której naprawią urządzenie, uzupełnią materiały eksploatacyjne czy dokonają audytu środowiska druku, dopasowując odpowiednią ofertę, dzięki której klient zaoszczędzi. To obecnie jedna z kluczowych form generowania zysku przez resellerów.

Podstawową zaletą leasingu maszyn jest fakt, że jego użytkownik nie musi jednorazowo ponosić kosztów zakupu urządzenia, jak zrobiłby to nabywając sprzęt za gotówkę. W przypadku leasingu maszyn biurowych od dawna pokutuje jednak przekonanie, że taka forma użytkowania drukarek lub maszyn wielofunkcyjnych opłaca się jedynie największym graczom rynkowym – korporacjom z wkładem zagranicznym czy wielodepartamentowym strukturom reprezentującym sektor publiczny. Przedstawiciele małych i średnich przedsiębiorstw z jednej strony twierdzą, że ich środowisko druku nie jest eksploatowane na tyle, by korzystać z pomocy partnera leasingowego. Z drugiej zaś chętnie obcięliby koszty wynikające z użytkowania i zakupu sprzętu drukującego. Ze względu na coraz bardziej korzystne oferty kierowane do potencjalnych klientów, reprezentujących nie tylko wielkie organizacje, leasing staje się odpowiedzią na potrzeby nawet niewielkich firm. Podstawowa idea tej formy użytkowania sprzętu mówi, że klient ponosi jedynie niewielkie nakłady operacyjne, rozłożone w czasie. Jeżeli z leasingu korzysta nawet niewielkich rozmiarów biuro produkujące miesięcznie duże ilości papierowej korespondencji, umów czy faktur, dużym obciążeniem jest już sam zakup materiałów eksploatacyjnych, odpowiadających na bieżące potrzeby administracyjne. Wtedy pomocna może okazać się umowa leasingowa, dzięki której wydatki na sprzęt rozkładane są w czasie, wykluczając tym samym konieczność jednorazowego, dużego, bo sięgającego nawet kilku tysięcy złotych, kosztu zakupu maszyny drukującej. Co więcej, taka umowa może zostać zawarta jedynie na przewidywany okres użytkowania urządzenia, uwalniając tym samym klienta od dodatkowych wydatków. Warto także dodać, że zawarcie umowy leasingowej jest o wiele prostsze niż uzyskanie kredytu i często również mniej skomplikowane i zwyczajnie tańsze.

Podpisanie takiej umowy jest korzystne również dla resellera. To przede wszystkim gwarancja, że zyskuje klienta, który pozostanie z nim na dłuższy i przewidziany okres. Również do niego zwróci się klient, jeżeli jego sprzęt będzie wymagał naprawy.