Xerox Polska zbiera krew

13 maja Xerox we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie zaprasza na akcję poboru krwi. Do bazy Centrum będą mogli dopisać się także potencjalni dawcy szpiku kostnego.

Dla dawców krwi…

Akcja odbędzie się w godzinach 10.00-15.00 w siedzibie Xerox Polska przy ulicy Domaniewskiej 52. Mogą wziąć w niej udział nie tylko pracownicy firmy, ale wszystkie osoby, którym leży na sercu zdrowie i życie innych. Krew pomoże nie tylko ofiarom wypadków. Jest także wykorzystywana na potrzeby osób cierpiących na szereg przewlekłych chorób.

Chętnym, którzy zgłoszą się do udziału w akcji oraz przejdą wstępne badanie i wywiad lekarski zostanie pobrane 450 ml krwi. Przed przystąpieniem do oddawania krwi nie należy przyjmować leków przeciwbólowych. Nie powinno się także spożywać alkoholu. Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, lekkim posiłku, odpowiedniej ilości snu i ograniczeniu palenia papierosów.

i szpiku

Wbrew pozorom pobieranie szpiku kostnego jest bezbolesnym zabiegiem – aż w 80% przypadków komórki macierzyste pobierane są z krwi obwodowej, czyli takiej, jaka wykorzystywana jest przy badaniach morfologicznych. Po pobraniu krwi jest ona przesyłana do bazy kandydatów POLTRANSPLANT. W dalszych procedurach bada się zgodność potencjalnego dawcy z osobami potrzebującymi przeszczepu. Dawcą szpiku może zostać każda zdrowa osoba pomiędzy 18. i 50. rokiem życia.

Organizatorzy szczególnie zapraszają osoby posiadające krew grup Rh (-), czyli tych, których zasoby są najmniejsze. Jednak, jak podkreślają przedstawiciele akcji, każda pomoc jest na wagę złota.