Drukowanie w SOHO, MŚP i korporacjach – jaki sprzęt wybrać?

Ogólna funkcjonalność urządzeń dla SOHO, MSP czy korporacji  jest niemal identyczna. Można jednak wyróżnić kilka elementów, które decydują o wyborze urządzenia przez klientów z poszczególnych segmentów.

Szybko, szybciej, taniej

W niewielkich firmach i tych z segmentu SOHO dobrze sprawdzają się zazwyczaj urządzenia o małej szybkości druku z tonerami o niewielkiej wydajności. Jeżeli chodzi jednak o średnie i duże przedsiębiorstwa, gdzie z jednego urządzenia korzysta nawet kilkadziesiąt osób, zdecydowanie lepiej postawić na sprzęt umożliwiający szybkie wykonanie wydruku i minimalizujący czas przestoju. Nie bez znaczenia pozostaje również kwestia wydajności materiałów eksploatacyjnych.  W urządzeniach formatu A3, używanych najczęściej przez duże firmy, koszt wydruku kolorowego może być niższy nawet o kilkanaście groszy w stosunku do urządzeń A4. W przypadku urządzenia, które drukuje kilka tysięcy stron miesięcznie, przekłada się to na oszczędności rzędu kilkudziesięciu tysięcy w całym okresie eksploatacji.

Bezpieczne dane i integracja z systemami

Rozwiązaniem dla dużych firm i korporacji, które przywiązują wagę do bezpieczeństwa danych, są systemy zarządzania drukiem, zapewniające poufność danych i możliwość wygenerowania raportów z informacją o użytkownikach i wykonywanych przez nich operacjach. Mogą się one okazać skutecznym uzupełnieniem standardowego wyposażania urządzeń w szyfrowany twardy dysk i program zamazujący dane.

Ze względu na troskę o bezpieczeństwo danych w dużych firmach, szczególnie w instytucjach finansowych, rozwiązania związane z  chmurą powoli znajdują nowych klientów. Podobnie wygląda sytuacja z drukowaniem z urządzeń mobilnych. Smartfon czy tablet bardzo rzadko stanowi główne narzędzie pracy, więc potrzeba drukowania z tych urządzeń jest jeszcze niewielka. Możemy obserwować wyraźny wzrost zainteresowania systemami zarządzania drukiem wraz z pełnym outsourcingiem takiej usługi. Jeszcze kilka lat temu takie rozwiązania były wdrażane tylko w korporacjach, które miały taki standard usługi w innych krajach. Obecnie tego typu usługa staje się coraz popularniejsza również w mniejszych firmach i urzędach – komentuje Leszek Bareja, Product Manager, Xerox Polska.

Zaawansowane urządzenia pozwalają również na skanowanie bezpośrednio do systemów takich jak CRM.

Prognozy na 2016

2016 rok powinien upłynąć pod znakiem zwiększenia szybkości urządzeń z segmentu SOHO i MŚP. W przypadku najwydajniejszych urządzeń dla korporacji wzrost nie będzie jednak tak widoczny, ponieważ ich parametry już w tej chwili są na najwyższym poziomie. W segmencie MSP i korporacji standardem staną się urządzenia z szybkimi skanerami jednoprzebiegowymi, czyli skanującymi jednocześnie obie strony dokumentu. Takie rozwiązania osiągają szybkość do 200 stron na minutę.