20 lat innowacji Xerox w Grenoble

Warszawa, 4 listopada 2013 r. W październiku tego roku w Grenoble odbyły się obchody 20. rocznicy funkcjonowania laboratorium Xerox Research Centre Europe. Była to okazja do zaprezentowania nowych technologii, nad którymi pracuje XRCE – takich jak np. systemy zapobiegające zakażeniom szpitalnym (problem ten dotyka ok. 10% europejskich pacjentów), szukające miejsc parkingowych, czy nieinwazyjne metody monitoringu stanu zdrowia noworodków.

XRCE jest jednym z 5 centrów badawczych Xerox na świecie, zatrudniających łącznie ponad 650 naukowców. W europejskiej placówce w Grenoble, która powstała w 1993 r., pracuje ponad 100 osób, których doświadczenia i wiedza dotyczy tak pozornie odległych od siebie tematów, jak etnograficzne badania nad miejscem pracy i sposobami interakcji pracowników z zawansowanymi technicznie urządzeniami, czy przekształcanie naturalnego języka na ten wykorzystywany przez komputery.

Wydarzeniu towarzyszyły prezentacje nowych technologii stworzonych przez naukowców pracujących w centrum – takich jak systemy ułatwiające znalezienie miejsc parkingowych i umożliwiające opłaty za pomocą urządzeń mobilnych, czy zintegrowane z drukarkami Xerox infolinie, które udzielają pomocy użytkownikowi „na miejscu”, bez konieczności kontaktu telefonicznego. Przedstawiono także nowoczesne systemy odczytywania i przetwarzania informacji z kamer (także termalnych), które umożliwiają między innymi bezdotykową i nieinwazyjną obserwację nowonarodzonych dzieci. Istotnym projektem, nad którym pracuje firma jest system, który na podstawie analizy dokumentów tekstowych i graficznych rozpoznaje ryzyka związane z zakażeniami szpitalnymi. Na podstawie dokumentacji medycznej, informacji o lekach, zaistniałych zdarzeniach i przebiegu choroby system wysyła informację o potencjalnym zagrożeniu konkretnego pacjenta zakażeniem szpitalnym. Dotyka ono ok. 10% pacjentów w Europie. Zakażenia związane z opieką zdrowotną (ang. hospital acquired infections) powodują śmierć ok. 150 tys. osób rocznie w samych Stanach Zjednoczonych i Europie .

Uczczenie urodzin europejskiej placówki zbiega się z obchodzoną w tym roku 75. rocznicą wynalezienia przez Chestera Carlsona kserografii – technologii wykorzystywanej dziś we wszystkich biurach, którą rozwinął i wprowadził na rynek Xerox.

„Od 107 lat Xerox jest liderem innowacji na świecie. W swoim portfolio ma już ok. 60 tys. patentów, w tym aż 1,215 zdobytych w zeszłym roku tylko w Stanach Zjednoczonych. W 2012 r. po raz kolejny został umieszczony przez agencję Thomson Reuters w rankingu najbardziej innowacyjnych firm świata. Wśród historycznych wynalazków koncernu znajduje się m.in. kserokopiarka czy pierwszy komputer osobisty. Choć początkowo rozwiązania takie jak komputer Xerox Star przeznaczone były dla firm, całkowicie zmieniły też rynek konsumentów indywidualnych” – mówi Marcin Demkiw, SAO & GDO Sales Manager, Xerox Polska.

Naukowcy Xerox ciągle tworzą innowacyjne wynalazki. W kwietniu br. świat obiegła wiadomość, że pracownicy laboratorium Xerox PARC znajdującego się w Stanach Zjednoczonych stworzyli baterię z drukowanych części, która może przechowywać o 20 proc. więcej energii niż standardowe rozwiązania. Nowe technologie wykorzystywane są także w Polsce.

„W tym roku Xerox implementował nowe rozwiązania dla druku mobilnego, które pozwalają wydrukować zdalnie dokument lub inny materiał. Użytkownik może połączyć się ze swojego smartfonu lub tabletu z urządzeniem Xerox drukującym za pomocą sieci. Cały proces odbywa się szybko i sprawnie, ponieważ pracownik nie otwiera komputera, by uzyskać papierową wersję dokumentu, który otrzymał drogą mailową” – dodaje Marcin Demkiw.

Więcej informacji na temat wynalazków Xerox można znaleźć na stronie: http://news.xerox.com/multimedia/video?id=5023acb429371a4cae000037&fid=5249b93cfe058b7b6d0128fe

Grafika: Pierwszy skserowany obraz

Informacje o Xerox
Xerox Corporation to spółka o wartości prawie 23 mld $, będąca światowym liderem w dziedzinie zarządzania procesami biznesowymi i dokumentami. Firma, z siedzibą w Norwalk w amerykańskim stanie Connecticut, dostarcza najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w zakresie dokumentów, usług, oprogramowania i materiałów eksploatacyjnych dla produkcji i biur każdej wielkości. Dzięki ACS, A Xerox Company, spółce przejętej przez Xerox w lutym 2010 roku, Xerox oferuje także usługi outsourcingu procesów biznesowych i usługi informatyczne, takie jak przetwarzanie danych, outsourcing procesów HR, pomoc finansowa i usługi zarządzania relacjami z klientami, zarówno dla biznesu, jak i sektora publicznego na całym świecie. 140.000 pracowników Xerox obsługuje klientów w ponad 160 krajach.

Polski oddział Xerox jest czołowym dostawcą urządzeń drukujących i kopiujących w obszarze biurowym i produkcyjnym w kraju. W jego portfolio znajdują się usługi i produkty z zakresu obsługi dokumentów, oprogramowania i materiałów eksploatacyjnych dla produkcji i biur, a także outsourcingu procesów biznesowych i usług informatycznych.

Więcej informacji do zdobycia na stronach:
http://www.xerox.com, http://news.xerox.com, http://www.realbusiness.com lub http://www.acs-inc.com. Informacje z zakresu relacji inwestorskich są dostępne na stronie: http://www.xerox.com/investor.

XXX-

Kontakt dla mediów:
Aleksandra Żarkowska, Xerox Polska Sp. z o.o., +48 22 878 78 04, GSM +48 608 61 64 61, Aleksandra.Zarkowska@xerox.com

Uwaga:
Aby subskrybować kanały RSS firmy Xerox, wejdź na stronę http://news.xerox.com/pr/xerox/rss.aspx. Aby dodać swój komentarz lub sugestię, dowiedzieć się więcej o branży i ostatnich wydarzeniach, wejdź na stronę: http://twitter.com/xeroxcorp, http://realbusinessatxerox.blogs.xerox.com, http://www.facebook.com/XeroxCorp, http://www.youtube.com/XeroxCorp, http://www.facebook.com/XeroxPolska.

XEROX® i XEROX and Design® to znaki towarowe należące do Xerox Corporation w USA i/lub innych krajach.