Papier przyszłości – technologia XXI wieku

Warszawa, 4 marca 2012 r. Mimo iż eksperci prognozują wzrost produkcji papieru o 16 proc. do 2020 r., najbliższe lata należeć będą do elektronicznych nośników informacji i nowoczesnych technologii druku. E-papier, po raz pierwszy zaprezentowany przez Xerox, i różnego typu urządzenia elektroniczne mogą z czasem zmniejszyć zapotrzebowanie na drewnopochodny surowiec. Jak będzie wyglądał papier przyszłości? Czy stanie się jedynie nośnikiem kodów QR, tak jak książka, która została zaprezentowana w zeszłym roku we Francji?

Jedna kartka papieru na lata
Gdyby ludzie musieli wyrabiać papier technikami sprzed tysięcy lat, bardziej by go szanowali – samo przygotowanie masy i wyciskanie wody było wtedy bardzo pracochłonne. Dziś, mimo spadku czytelnictwa, wciąż zużywa się ogromne ilości tego surowca. Ostatni raport RISI „World Pulp Monthly” wskazuje, że do 2020 r. światowa produkcja papieru zwiększy się o 16 proc. . Z kolei według „European Declaration on Paper Recycling 2011 – 2015” ma ona urosnąć o 75 proc. w ciągu najbliższych 25 lat. Rosnącemu zapotrzebowaniu na surowiec towarzyszy upowszechnianie się ekologicznych praktyk – recyklingowi poddaje się w Europie (2010 r.) ponad 60 proc. tego materiału, a w 2015 r. ma to być już 70 proc.

Ekolodzy mają jednak powód do zadowolenia – zużycie tradycyjnego papieru może się zmniejszyć w najbliższym czasie. Dla przykładu obserwuje się spadek czytelnictwa gazet papierowych. Większość wydawnictw rozwija swoją działalność w świecie Internetu, zdobywając tam coraz większą liczbę czytelników. Według firmy konsultingowej RISI, w ciągu najbliższych 5 lat z rynku Europy Zachodniej może zostać zdjęte ok. 2,5 mln ton z ogółu produkcji papieru gazetowego. Na całym świecie w analogicznym okresie zniknie go ponad 5 mln ton.

Tradycyjną funkcję papieru przejmą wynalazki stworzone w ostatnich latach. Firma Fuji Xerox zaprezentowała niedawno e-papier, który nie potrzebuje filtrów kolorów do wyświetlania barwnych obrazów . Dzięki temu będzie jaśniejszy i bardziej wyraźny niż konkurencyjne rozwiązania. Model ma wymiar 5 cali i rozdzielczość 600 x 800 dpi. W te technologiczne trendy wpisuje się także zmazywalny papier Xerox – firmy, której pracownik, Nicholas Sheridon, już w latach 70. wynalazł pierwszy „e-papier”.

„Badania dowodzą, że większość dokumentów, takich jak notatki na spotkanie, prezentacja, wydrukowany e-mail, itp. pozostaje w użyciu i obiegu nie dłużej niż jeden dzień” – twierdzi Maciej Nuckowski, GDO Services ManagerXerox Global Document Outsourcing. „W naszym centrum w Kanadzie powstała koncepcja wydruku, który wystawiony na światło stopniowo znika i po 16-24 godzinach nadaje się do włożenia do drukarki i ponownego użycia. Zmazywalny papier ma niewątpliwą zaletę – nieporównywalnie do innych nośników, zwiększa bezpieczeństwo informacji. Nawet, jeśli przypadkowo zgubimy jakiś ważny dokument, mamy pewność, że w ciągu 24 godzin po prostu zniknie”.

Co więcej, za niecałe 2 lata na rynku ma się pojawić elektroniczny papier wielokrotnego użytku, stworzony przez tajwańskich naukowców. Praktycznie nie zużywa energii elektrycznej, ponieważ nie musi być podświetlany. Niewielka ilość ciepła wystarczy, by tekst stał się widoczny, a później zmazany. Taki papier może być użyty co najmniej 260 razy.

Innym odkryciem ostatnich lat w tym zakresie jest wynaleziona przez naukowców z Cambridge University kserokopiarka/drukarka, która „zmywa” tusz z kartek za pomocą wysokiej temperatury. Taka procedura może być przeprowadzona pięć razy. Później kartka może zostać poddana recyklingowi. Zielony laser wypuszcza bardzo krótkie serie powodujące wyparowywanie tuszu. Promienie emitowane są na tyle krótko, by nie stopić papieru. To bardzo dobra alternatywa dla recyklingu, ponieważ podczas „oddrukowywania” zużywane jest o 50 proc. mniej energii niż podczas zwykłego przetwarzania na surowiec wtórny.

On żyje!
Papier przyszłości może być bardziej interaktywny niż dzisiejszy. We Francji zaprezentowano w zeszłym roku książkę zawierającą wyłącznie kody QR . Zeskanowane, dają dostęp do wielu treści, które można oglądać na tabletach lub smartfonach. Z kolei w Wielkiej Brytanii opracowywane są rozwiązania, które pozwolą stworzyć nośnik wyświetlający obrazy i emitujący dźwięki. Będzie to możliwe dzięki układom scalonym, wyprodukowanym za pomocą specjalnego tuszu przewodzącego prąd. Ponadto, naukowcy pracują nad utworzeniem plakatu, który uaktywnia się, gdy ktoś koło niego przechodzi i prezentuje krótkie filmy reklamowe. Kolejnym krokiem będzie podłączenie go do sieci w taki sposób, aby zawarte na nim informacje mogły być zdalnie uaktualniane, a użytkownicy mogli posłuchać na nim muzyki z Internetu.

Równie ciekawym rozwiązaniem jest tzw. PaperPhone , nowy rodzaj smartfona. Ma grubość kartki papieru i jest tak jak ona elastyczny– dopasowuje się do torby, czy kieszeni, w której jest noszony. Zachowuje przy tym wszystkie funkcje telefonu – można z niego dzwonić, pisać, przechować na nim duże ilości danych, czy odtwarzać za jego pomocą muzykę. Urządzenia tego typu wykorzystują technologię elektronicznego tuszu. Przewodzące prąd cząsteczki układają się w obraz, który widzi użytkownik. W 2009 roku Xerox zaprezentował podobne rozwiązanie.

„Srebrny atrament wynaleziony w laboratorium Xerox może być wykorzystywany do drukowania układów scalonych” – mówi Maciej Nuckowski, GDO Services Manager Xerox Global Document Outsourcing. Ma przewagę nad rozwiązaniami konkurencji dzięki temu, że nie potrzebuje tak wysokiej temperatury drukowania, jak konkurencyjne rozwiązania. Może być więc wykorzystywany także na materiałach, które są wrażliwe na ciepło”.

Z elektronicznego tuszu korzystają także komputery na nadgarstek. Ich zaletą jest nie tylko grubość i elastyczność porównywalna z tą cechującą papier. Mają one dysponować interfejsem podobnym do tego, który można znaleźć w urządzeniach osobistych, np. w telefonach czy tabletach. Dodatkowym atutem jest to, że urządzenia nad którymi pracują obecnie naukowcy nie tyl
ko przybierają pożądany w danym momencie kształt. Mogą także wykonywać pewne ruchy, silniejsze niż wibracje w standardowych urządzeniach, aby np. poinformować użytkownika o nadchodzącym połączeniu.

Wszystkie te rozwiązania wpisują się w nowe technologiczne trendy. Producenci innowacji liczą na zmianę nawyków konsumentów i wzrost zainteresowania nowinkami, które usprawniają wykonywanie codziennych czynności. Wzrost innowacyjności sprzyja przecież nie tylko gospodarce i funkcjonującym w niej podmiotów, ale także indywidualnym użytkownikom.

Informacje o Xerox
Xerox Corporation to spółka o wartości prawie 23 mld $, będąca światowym liderem w dziedzinie zarządzania procesami biznesowymi i dokumentami. Firma, z siedzibą w Norwalk w amerykańskim stanie Connecticut, dostarcza najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w zakresie dokumentów, usług, oprogramowania i materiałów eksploatacyjnych dla produkcji i biur każdej wielkości. Dzięki ACS, A Xerox Company, spółce przejętej przez Xerox w lutym 2010 roku, Xerox oferuje także usługi outsourcingu procesów biznesowych i usługi informatyczne, takie jak przetwarzanie danych, outsourcing procesów HR, pomoc finansowa i usługi zarządzania relacjami z klientami, zarówno dla biznesu jak i sektora publicznego na całym świecie. 140.000 pracowników Xerox obsługuje klientów w ponad 160 krajach.

Więcej informacji do zdobycia na stronach:
http://www.xerox.com, http://news.xerox.com, http://www.realbusiness.com. Informacje z zakresu relacji inwestorskich są dostępne na stronie: http://www.xerox.com/investor.

XXX-

Kontakt dla mediów:
Aleksandra Żarkowska, Xerox Polska Sp. z o.o., +48 22 878 78 04, GSM +48 608 61 64 61, Aleksandra.Zarkowska@xerox.com

Uwaga:
Aby subskrybować kanały RSS firmy Xerox, wejdź na stronę http://news.xerox.com/pr/xerox/rss.aspx. Aby dodać swój komentarz lub sugestię, dowiedzieć się więcej o branży i ostatnich wydarzeniach, wejdź na stronę: http://twitter.com/xeroxcorp, http://realbusinessatxerox.blogs.xerox.com, http://www.facebook.com/XeroxCorp, http://www.youtube.com/XeroxCorp.

XEROX® i XEROX and Design® to znaki towarowe należące do Xerox Corporation w USA i/lub innych krajach.