Cloud computing stworzy 2,5 miliona miejsc pracy

Warszawa, 14 grudnia 2012 r. Opublikowana we wrześniu strategia Komisji Europejskiej „Wyzwolenie potencjału cloud computingu w Europie” wskazuje, że chmura może wesprzeć rozwój gospodarczy Unii Europejskiej i stworzyć 2,5 miliona dodatkowych miejsc pracy. Rocznie może wnieść do budżetu UE 160 miliardów euro, co stanowiłoby ok. 1 proc. unijnego PKB.

Neelie Kroes, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz europejski ds. agendy cyfrowej określiła cloud computing jako element, który może zrewolucjonizować ekonomię Unii Europejskiej. Rozwój technologiczny w tym zakresie wzmocni przede wszystkim sektor małych i średnich przedsiębiorstw, dzięki dostarczaniu im wygodniejszych, dobrze dopasowanych i tańszych usług.

Technologia cloud computing wpływa na innowacyjność całej gospodarki. Firmy świadczące usługi IT mogą wejść ze swoją ofertą na nowe rynki. Do tej pory głównym ograniczeniem był bardzo wysoki koszt wdrożenia infrastruktury informatycznej, jej utrzymania i rozwoju. Dzięki tańszym rozwiązaniom w systemie chmury nawet małe przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić na stosowanie nowoczesnych programów IT.

Chmura może zrewolucjonizować także sektor publiczny dzięki tworzeniu zintegrowanych, bardziej efektywnych i tańszych dla podatnika rozwiązań. Aby tak się stało należy zlikwidować szereg barier, przede wszystkim związanych z niedostatecznym zabezpieczeniem danych.

„Cloud computing to coraz częstszy model, w oparciu o który funkcjonują przedsiębiorstwa z różnych sektorów gospodarki. Nadal jednak wzbudza wiele kontrowersji wśród kadry zarządzającej, przede wszystkim w aspekcie bezpieczeństwa wrażliwych danych przechowywanych poza infrastrukturą firmy. Nieprzypadkowo 42 proc. badanych przez Cisco przyznało, że ich zdaniem chmura wciąż jest niewystarczająco bezpieczna dla biznesu” – wskazuje Dariusz Szwed, Konsultant Klientów Strategicznych w Xerox Polska. „Tymczasem, w wielu przypadkach cloud jest rozwiązaniem w znacznie większym stopniu gwarantującym bezpieczeństwo wrażliwych danych niż firmowe systemy IT. Najlepsi dostawcy chmury specjalizują się w technologiach i zabezpieczeniach, które są stałym elementem ich oferty i częścią firmowego know – how”.

Kluczem do sukcesu jest rozprzestrzenienie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa na cały rynek. W tym celu KE planuje wprowadzić ogólne standardy i certyfikacje, które pozwolą na porównanie jakości usług różnych dostawców. Ponadto zostaną wyznaczone regulacje dla umów i kontraktów, dotyczące m.in. takich zagadnień jak przechowywanie danych i ich zabezpieczenie. Wreszcie, KE planuje rozwój istniejącego już programu European Cloud Partnership, który kieruje strumień finansów sektora publicznego (20 proc. wydatków na IT) w kierunku usług cloud computingowych realizowanych przez europejskie przedsiębiorstwa.

W opracowanie standardów dotyczących cloud computing zaangażowane są zarówno Europa, jak i Stany Zjednoczone. W dniach 28-29 września w Sofia Antipolis we Francji odbył się transatlantycki warsztat poświęcony tworzeniu wytycznych dla działania wirtualnych sieci na obu kontynentach.

Informacje o Xerox
Xerox Corporation to spółka o wartości prawie 23 mld $, będąca światowym liderem w dziedzinie zarządzania procesami biznesowymi i dokumentami. Firma, z siedzibą w Norwalk w amerykańskim stanie Connecticut, dostarcza najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w zakresie dokumentów, usług, oprogramowania i materiałów eksploatacyjnych dla produkcji i biur każdej wielkości. Dzięki ACS, A Xerox Company, spółce przejętej przez Xerox w lutym 2010 roku, Xerox oferuje także usługi outsourcingu procesów biznesowych i usługi informatyczne, takie jak przetwarzanie danych, outsourcing procesów HR, pomoc finansowa i usługi zarządzania relacjami z klientami, zarówno dla biznesu jak i sektora publicznego na całym świecie. 140.000 pracowników Xerox obsługuje klientów w ponad 160 krajach.

Więcej informacji do zdobycia na stronach:
http://www.xerox.com, http://news.xerox.com, http://www.realbusiness.com. Informacje z zakresu relacji inwestorskich są dostępne na stronie: http://www.xerox.com/investor.

XXX-

Kontakt dla mediów:
Aleksandra Żarkowska, Xerox Polska Sp. z o.o., +48 22 878 78 04, GSM +48 608 61 64 61, Aleksandra.Zarkowska@xerox.com

Uwaga:
Aby subskrybować kanały RSS firmy Xerox, wejdź na stronę http://news.xerox.com/pr/xerox/rss.aspx. Aby dodać swój komentarz lub sugestię, dowiedzieć się więcej o branży i ostatnich wydarzeniach, wejdź na stronę: http://twitter.com/xeroxcorp, http://realbusinessatxerox.blogs.xerox.com, http://www.facebook.com/XeroxCorp, http://www.youtube.com/XeroxCorp, http://www.facebook.com/XeroxPolska.

XEROX® i XEROX and Design® to znaki towarowe należące do Xerox Corporation w USA i/lub innych krajach.