Nowoczesne technologie wspierają naukę

Warszawa, 30 sierpnia 2012 r.. Nowe technologie stają się nieodzownym elementem naszej codzienności. Są wykorzystywane nie tylko w pracy i w domu, ale coraz częściej także w edukacji. Dotyczy to zarówno studentów, jak i najmłodszych, dorastających w otoczeniu nowoczesnych rozwiązań. Jak wykazało badanie PBI/Gemius z 2010 r., aż dwie trzecie maluchów w wieku przedszkolnym przegląda strony internetowe częściej niż raz w tygodniu.

Coraz więcej dzieci, zanim jeszcze pójdzie do szkoły, nabywa zdolności sprawnej obsługi komputera. Z badań AVG Digital Diaries wykonanych w 2011 r. wynika, że większość maluchów w wieku 2-5 lat szybciej opanowuje umiejętność posługiwania się komputerem i sprzętami technologicznymi niż zawiązywania butów, jeżdżenia na rowerze czy pisania prostych wyrazów. W tej sytuacji zrozumiałe jest, że zmieniają się także ich oczekiwania i potrzeby w dziedzinie edukacji. Postęp technologiczny sprawił, że zwykłe pomoce naukowe dostarczane dzieciom i młodzieży przez nauczycieli przestają im wystarczać. W życiu placówek edukacyjnych coraz większą rolę powinny odgrywać interaktywne, atrakcyjnie drukowane i działające na zmysły materiały dydaktyczne. Jak wynika z badań Xerox przeprowadzonych w 2011 r. w USA wśród osób w wieku 8-18 lat, w szkolnych klasach wciąż niewiele jest kolorowych pomocy naukowych. Siedmiu na dziesięciu przepytanych wówczas uczniów zauważyło, że w dostarczanych im materiałach jest zbyt mało kolorowych obrazków (77 proc.), wykresów i diagramów (69 proc.). Uczniowie przyznają, że kolor ma wpływ na poziom zrozumienia i przyswajania informacji. Większość uważa, że kolorowe akcenty występujące w materiałach mogłyby uatrakcyjnić zajęcia (77 proc.) i ułatwić im wykonywanie prac domowych (70 proc.).

Inwestycje w przyszłość
Dzieci posiadają niesamowite zdolności przyswajania wiedzy. Nauka w pierwszych latach życia odnosi więc najlepsze efekty. Dlatego zarówno przedszkola, jak i szkoły podstawowe powinny wykorzystać ten wyjątkowy czas i przekazywać dzieciom informacje w najbardziej przystępnej formie. Korzystanie przez uczniów z komputerów w trakcie lekcji wciąż wydaje się być zjawiskiem, na którego rozpowszechnienie trzeba będzie poczekać. Nauczyciele powinni w tej sytuacji zadbać o to, by uczniowie mieli dostęp do różnorodnych materiałów, dzięki którym zdołają zatrzymać ich uwagę na zajęciach. Nie narażając jednocześnie szkoły na zbyt wysokie koszty.

„Rodzaj i jakość pomocy naukowych, które wykorzystywane są w szkole ma ogromny wpływ na to, czy dzieci chętnie się uczą i po zakończeniu zajęć same sięgają po wiedzę. Dlatego warto w tym wypadku korzystać z nowoczesnych rozwiązań” – komentuje Leszek Bareja, Product Manager w Xerox Polska. „Wybierając sprzęt do szkolnych pracowni, pokoi nauczycielskich i pomieszczeń administracyjnych warto szczególnie zwracać uwagę na jakość kupowanych produktów. To od właściwości urządzeń i materiałów eksploatacyjnych zależy nie tylko to, jakie kolory będą miały prezentowane dzieciom pomoce naukowe, ale też czy sprzęt będzie efektywny w działaniu. Dokonując zakupu decydujemy np. ile wybrane urządzenie będzie zużywać prądu czy na jak długo będą nam służyć wkłady z tonerem”.

Nie bez znaczenia jest też to, czy sprzęt jest łatwy w obsłudze. Nie każdy nauczyciel jest specjalistą w zakresie nowych technologii. Ważnym parametrem jest też kontrola dostępu, która pozwala zabezpieczyć urządzenia, by nie były wykorzystywane przez osoby niepowołane. Wreszcie, aspektem o szczególnie dużym znaczeniu jest atrakcyjna cena, która dodatkowo umożliwia placówce edukacyjnej dokonanie szybkiego zakupu bez zbędnych procedur i formalności.

„Na rynku są już produkty spełniające złożone potrzeby szkół – potwierdza Leszek Bareja. Przykładem mogą być drukarki Xeroxa Phaser 3320 oraz Phaser 6000, a także urządzenia wielofunkcyjne WorkCentre 3045 NI. Łączą one w sobie zalety najnowszych rozwiązań technologicznych z dużą produktywnością”.

Nie tylko szkoły specjalizujące się w edukacji najmłodszych powinny zadbać o wykorzystanie nowoczesnych technologii. Jak wynika z badań opublikowanych w 2011 r. przez Cengage Learning, aż 67 proc. amerykańskich studentów i wykładowców preferuje zajęcia, podczas których może korzystać z nowoczesnych urządzeń w procesie uczenia się. Ponadto aż 86 proc. badanych uważa, że dzięki technologii ich zaangażowanie i poziom edukowania znacznie wzrosły. Dane te pozwalają przypuszczać, że dostęp do nowych technologii staje się jednym z głównych kryteriów branych pod uwagę podczas wyboru uczelni. Dlatego jeśli chcą one konkurować o najlepszych absolwentów szkół średnich, powinny poważnie potraktować to wyzwanie.

Domowe pomoce technologiczno-naukowe
Rola nowoczesnych technologii w efektywnej edukacji XXI w. nie kończy się na zajęciach szkolnych. Komputer stacjonarny, laptop, urządzenie wielofunkcyjne czy drukarka to narzędzia, z których uczniowie coraz częściej korzystają w prywatnych domach. Zbliżający się rok szkolny to dla wielu osób moment decyzji odnośnie zakupu sprzętu wspierającego naukę i pracę. Z domowego sprzętu biurowego korzystają wszyscy domownicy – dzieci do nauki i zabawy, dorośli do pracy czy rozrywki. Jedną z najważniejszych cech, którą powinny spełniać urządzenia w domu, jest uniwersalność.

Urządzenia służące całej rodzinie powinny być proste w obsłudze dla każdego domownika, czy będzie to dziecko, czy osoba dorosła. Ważna jest również niezawodność oraz jakość dostarczanych efektów. Jeśli ma to być drukarka, dobrze, by umożliwiała druk w doskonałej ostrości, tak jak choćby Phaser 6000 Xeroxa. Coraz częściej służy ona bowiem do utrwalania na papierze zdjęć wykonanych aparatami cyfrowymi. O wszystkie wspomniane elementy warto zadbać, starając się zapewnić całej rodzinie dobrą jakość druku, a w przypadku najmłodszych dostarczając im materiały, które pozwalają na sku
teczne rozwijanie ich wiedzy i umiejętności.

Informacje o Xerox
Xerox Corporation to spółka o wartości prawie 23 mld $, będąca światowym liderem w dziedzinie zarządzania procesami biznesowymi i dokumentami. Firma, z siedzibą w Norwalk w amerykańskim stanie Connecticut, dostarcza najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w zakresie dokumentów, usług, oprogramowania i materiałów eksploatacyjnych dla produkcji i biur każdej wielkości. Dzięki ACS, A Xerox Company, spółce przejętej przez Xerox w lutym 2010 roku, Xerox oferuje także usługi outsourcingu procesów biznesowych i usługi informatyczne, takie jak przetwarzanie danych, outsourcing procesów HR, pomoc finansowa i usługi zarządzania relacjami z klientami, zarówno dla biznesu jak i sektora publicznego na całym świecie. 140.000 pracowników Xerox obsługuje klientów w ponad 160 krajach.

Więcej informacji do zdobycia na stronach:
http://www.xerox.com, http://news.xerox.com, http://www.realbusiness.com. Informacje z zakresu relacji inwestorskich są dostępne na stronie: http://www.xerox.com/investor.

XXX-

Kontakt dla mediów:
Aleksandra Żarkowska, Xerox Polska Sp. z o.o., +48 22 878 78 04, GSM +48 608 61 64 61, Aleksandra.Zarkowska@xerox.com

Anna Podolak, Linkleaders Sp. z o.o., GSM +48 502 220 557, anna.podolak@linkleaders.pl

Uwaga:
Aby subskrybować kanały RSS firmy Xerox, wejdź na stronę http://news.xerox.com/pr/xerox/rss.aspx. Aby dodać swój komentarz lub sugestię, dowiedzieć się więcej o branży i ostatnich wydarzeniach, wejdź na stronę: http://twitter.com/xeroxcorp, http://realbusinessatxerox.blogs.xerox.com, http://www.facebook.com/XeroxCorp, http://www.youtube.com/XeroxCorp.

XEROX®, XEROX and Design®, WorkCentre® i Phaser® to znaki towarowe należące do Xerox Corporation w USA i/lub innych krajach.