Kredki i wyprawka kontra tablet i drukarka. Polskiej szkoły droga do cyfryzacji

Warszawa, 14 sierpnia 2012 r. – W szkołach królują tradycyjne książki, zaszyty i przybory. Koszt wyposażenia dziecka w podręczniki to w Polsce nawet ponad 400 zł, co bywa dla rodziców jest nie lada wyzwaniem. Jednocześnie rządy europejskich krajów, w tym Polski, wprowadzają programy cyfryzacji placówek edukacyjnych. Czy nasz system edukacji jest gotowy na nowoczesne technologie? O udział w pilotażu projektu „Cyfrowej szkoły” starało się w tym roku aż 3,5 tys. polskich szkół podstawowych. Ich szanse w staraniach o modernizację rosną.

Rząd przeznaczy miliard złotych na laptopy dla uczniów – taka sensacyjna informacja trafiła do mediów na początku ubiegłego roku. Program „Komputer dla ucznia” miał stanowić rewolucję. Aż 1,75 mln polskich uczniów otrzymałoby laptopy. Pomysł był zaskakujący, zwłaszcza w sytuacji, gdy wciąż konieczna jest pomoc rodzicom w kompletowaniu przyborów i książek dla rozpoczynających we wrześniu naukę dzieci. Rząd rozszerzył niedawno grono uczniów, którzy otrzymają dofinansowanie do wyprawek edukacyjnych. W zbliżającym się roku szkolnym dostanie je blisko 26 proc. z nich. To o 14 proc. więcej niż w 2011 r.

Pomysł zakupu laptopów dla uczniów nie został zrealizowany, ale idea cyfryzacji szkół wciąż jest rozwijana. Jak przekonują eksperci, bez rozwoju w kierunku nowych rozwiązań i technologii, nasze placówki edukacyjne zostaną bowiem w tyle za zagranicznymi. Dziś w intensywnej fazie rozwoju jest kolejna inicjatywa polskiego rządu – program „Cyfrowa szkoła”. Pieniądze zainwestowane w ten projekt przez Ministerstwo Edukacji Narodowej przeznaczane mają być na sprzęt komputerowy, tablice interaktywne i pomoce multimedialne dla szkół. Ważną rolę odgrywają w projekcie prace nad e-podręcznikami. Zmian na rynku wydawniczym spodziewają się firmy zajmujące się drukiem i nowoczesnymi systemami przygotowania i obsługi dokumentów.

„Od lat obserwujemy rozwój polskiej oświaty i dostrzegamy pierwsze oznaki zmian w podejściu szkół do nowych technologii. Uczniowie mają w swoich domach dostęp do coraz lepszego i tańszego sprzętu. Zarówno komputery, elektroniczne książki, jak i nowoczesne rozwiązania w obszarze druku i przygotowania atrakcyjnych materiałów dydaktycznych powinny stanowić ważną część szkolnego wyposażenia. Oczywiście nie można zapominać o tradycyjnych podręcznikach, ale to dobrze, że polskie szkoły idą do przodu i myślą o technologiach, które pozwolą im na oferowanie edukacji na światowym poziomie” – przekonuje Katarzyna Budna, Office Marketing Manager Xerox Polska.

Laptop do wzięcia
Polskie placówki edukacyjne coraz chętniej angażują się w programy, dające możliwość wprowadzenia do ich codziennego życia nowoczesnych rozwiązań. O udział w tegorocznym pilotażu „Cyfrowej szkoły” starało się 27 proc. uprawnionych szkół podstawowych, z czego np. w województwie mazowieckim o takie dofinansowanie ubiegało się aż 38 proc. W pierwszej turze weźmie udział tylko 400 z 3,5 tys. zgłoszonych placówek, ale pilotaż ma stanowić tylko wstęp do dalszych działań. Aż 2 tys. zgłoszeń pochodzi od szkół z małych miast i wsi.

To nie jedyny sposób na unowocześnianie wyposażenia placówek edukacyjnych. Pomocne są również fundusze ze środków Unii Europejskiej. Przykładów praktycznego wykorzystania takiego wsparcia nie brakuje, także w przypadku instytucji kształcenia zawodowego. Tylko sam Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Białobrzegach na projekt „Innowacja edukacyjna zdrowie, sport, uroda” dostał w tym roku od Unii aż 1,9 mln zł. To suma wystarczająca m.in. na wyposażenie szkoły w komputery, nowoczesny sprzęt sportowy, a także na specjalistyczne wyposażenie sal dydaktycznych czy gabinetu kosmetycznego, w którym praktykują uczniowie.

E-uropejski podręcznikowy zawrót głowy
Ankieta przeprowadzona na zlecenie MEN w krajach Starego Kontynentu wykazała, że zmiany kierowane rozwojem technologii zachodzą w programach edukacyjnych w całej Europie. Wśród innowatorów wyróżnia się Portugalia, w której powstał rewolucyjny program ”Magellan”, polegający na doposażeniu blisko 1,5 mln uczniów w laptopy.

Projekt podobny do polskiego rozwijany jest we Francji, gdzie od 2009 r. we współpracy z firmami ICT i wydawcami prowadzony jest pilotaż zajęć z wykorzystaniem e-podręczników. Elektroniczne książki w różnym stopniu wykorzystywane są także we Włoszech, Grecji, na Cyprze i Słowacji. Islandzcy uczniowie sprawdzają potencjał narzędzi takich, jak m.in. Kindle czy iPad. W Niemczech o rozwój rynku cyfrowej książki starają się sami wydawcy, którzy w ramach specjalnego porozumienia pracują nad wprowadzeniem wspólnego e-podręcznika.

„To, co się dzieje w europejskiej oświacie, to kolejny etap w rozwoju szkół na naszym kontynencie. Kiedyś za rewolucyjne uchodziły pierwsze komputery i urządzenia wielofunkcyjne w szkolnych pracowniach. Zmieniły one sposób pracy z uczniami. Dzisiaj e-podręczniki, jako kolejna odsłona technicznej rewolucji, mają szansę zrobić to samo. Ich pojawienie się nie oznacza jednak zniknięcia bardziej tradycyjnego pisma ze szkolnych sal. Nowoczesne drukarki i kserokopiarki dają nauczycielom liczne możliwości. To potrzebny wydatek, który się zwraca. Zarówno elektroniczne, jak i drukowane pismo powinny ze sobą w szkole wspólnie funkcjonować” – przekonuje Leszek Bareja, Product Manager w Xerox Polska.

O tym, że nowych technologii domagają się często nie tylko urzędnicy, ale także same szkoły, świadczy przypadek odnotowany w Szwecji. Jedna ze szkół w gminie Sollentuna zadecydowała o wprowadzeniu w programie nauki 8-latków czytania i pisania… na tablecie. Mimo krytyki ze strony władz i części opinii publicznej, szkoła zdecydowała się przeznaczyć na ten projekt aż 6 milionów USD.

Jeszcze nie komputer, więc co?
Jak wynika z tegorocznych analiz przeprowadzonych na zlecenie Xerox przez instytut badawczy Harris Interactive w Stanach Zjednoczonych, według tamtejszych uczniów obecność koloru ma wpływ na zrozumienie i przyswajanie wiedzy. Większość uważa, że kolorowe ilustracje lub tekst pomogłyby uatrakcyjnić zajęcia (77 proc.) i wyk
onywanie pracy domowej (70 proc.). Wykorzystanie nowoczesnych drukarek w szkołach pomogłoby skutecznie stosować atrakcyjne, kolorowe ilustracje czy wykresy, które na tradycyjnym papierze towarzyszyłyby coraz popularniejszym elektronicznym pomocom naukowym.

„Cyfryzacja to proces stopniowy, nie nastąpi od razu. Rozwijając szkoły, trzeba myśleć o dobrych, ekonomicznych rozwiązaniach uatrakcyjniających naukę. Dobrym przykładem są urządzenia z rodziny Xerox ColorQube, za pomocą których można drukować na wszelkiego rodzaju podłożach, w tym papierze recyklingowym. Technologia stałego atramentu obniża koszty druku kolorowego, pozwalając na tworzenie przyciągających uwagę rysunków, map i zdjęć. Takie wydatki, przy jednoczesnym skutecznym staraniu się o środki od władz i UE, to narzędzia budowania nowoczesnej szkoły” – mówi Leszek Bareja.

Trudna ścieżka do nowoczesności
Polska cyfryzacja to nie proces przebiegający bez zakłóceń. W grudniu 2011 r. MEN wydłużyło do 31 sierpnia 2013 r. czas, jaki mają samorządy na wyposażenie szkolnych pracowni. Według zarządzenia podczas zajęć każdy z uczniów ma korzystać z jednego komputera. Powiaty alarmują, że je na to nie stać. Jednak z drugiej strony coraz bardziej widoczne stają się efekty remontów i doposażenia szkół dzięki programom UE. Wdrażana obecnie inicjatywa „Cyfrowej szkoły” zdaje się być kolejnym dobrym krokiem w kierunku nowoczesnego szkolnictwa. Nie kończy się ona na wyposażeniu w nowoczesne IT. Przyszłość może przynieść większą współpracę szkół z zewnętrznymi podmiotami: zarządzającymi obiegiem ich dokumentów, dającymi szkołom w leasing najnowszy sprzęt, wspierającymi szkoły w różnorodnych procesach modernizacyjnych. Czy pozytywne trendy przezwyciężą rodzące się przy modernizacji wyzwania? Odpowiedź w najbliższej przyszłości.

Informacje o Xerox
Xerox Corporation to spółka o wartości prawie 23 mld $, będąca światowym liderem w dziedzinie zarządzania procesami biznesowymi i dokumentami. Firma, z siedzibą w Norwalk w amerykańskim stanie Connecticut, dostarcza najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w zakresie dokumentów, usług, oprogramowania i materiałów eksploatacyjnych dla produkcji i biur każdej wielkości. Dzięki ACS, A Xerox Company, spółce przejętej przez Xerox w lutym 2010 roku, Xerox oferuje także usługi outsourcingu procesów biznesowych i usługi informatyczne, takie jak przetwarzanie danych, outsourcing procesów HR, pomoc finansowa i usługi zarządzania relacjami z klientami, zarówno dla biznesu jak i sektora publicznego na całym świecie. 140.000 pracowników Xerox obsługuje klientów w ponad 160 krajach.

Więcej informacji do zdobycia na stronach:
http://www.xerox.com, http://news.xerox.com, http://www.realbusiness.com. Informacje z zakresu relacji inwestorskich są dostępne na stronie: http://www.xerox.com/investor.

XXX-

Kontakt dla mediów:
Aleksandra Żarkowska, Xerox Polska Sp. z o.o., +48 22 878 78 04, GSM +48 608 61 64 61, Aleksandra.Zarkowska@xerox.com

Anna Podolak, Linkleaders Sp. z o.o., GSM +48 502 220 557, anna.podolak@linkleaders.pl

Uwaga:
Aby subskrybować kanały RSS firmy Xerox, wejdź na stronę http://news.xerox.com/pr/xerox/rss.aspx. Aby dodać swój komentarz lub sugestię, dowiedzieć się więcej o branży i ostatnich wydarzeniach, wejdź na stronę: http://twitter.com/xeroxcorp, http://realbusinessatxerox.blogs.xerox.com, http://www.facebook.com/XeroxCorp, http://www.youtube.com/XeroxCorp.

XEROX® i XEROX and Design® to znaki towarowe należące do Xerox Corporation w USA i/lub innych krajach.