Drupa 2012 – o wyzwaniach dla branży poligraficznej: nowych oczekiwaniach klientów, nasyceniu rynku, kryzysie, digitalizacji i nie tylko

Warszawa, 24 kwietnia 2012. Między 3 a 16 maja odbędzie się kolejna edycja Targów Druku i Mediów – drupa – największego na świecie spotkania przedstawicieli branży poligraficznej i papierniczej. Rozwiązania technologiczne i usługi na nich prezentowane są dokładnym odzwierciedleniem kondycji i trendów w sektorze. W tym roku eksperci w trakcie drupa będą koncentrować się nie tylko na nowych mediach i technologiach, ale również na wyzwaniach dla rynku poligraficznego, związanych m.in. z kryzysem w strefie euro i presją na optymalizację kosztów oraz coraz mocniejszą pozycją Chin i Indii.

Targi Druku i Mediów drupa odbywają się co 4 lata w Dusseldorfie. W trakcie wydarzenia prezentowane są oferty i produkty największych światowych graczy z branży poligraficznej i papierniczej. Główne obszary tematyczne na targach to pre-press i pre-media (systemy, urządzenia oraz oprogramowanie do pierwszej fazy produkcji), drukarstwo, introligatorstwo/postpress, przeróbka papieru (również opakowań) oraz materiały, produkty oraz szeroko pojęte usługi związane z drukiem. Pomysł na organizację imprezy powstał w 1949 r. – już wtedy miała mieć z założenia międzynarodową rangę – a pierwsze targi odbyły się w 1951 roku. Zainteresowanie drupa cały czas rośnie – w latach 1995-2008 liczba wystawców wzrosła z 1669 do 1953 (z łącznie 52 krajów świata). W tym roku organizatorzy spodziewają się około 350.000 odwiedzających. Wysoka frekwencja wśród przedstawicieli branży poligraficznej i opakowaniowej, a także reklamowej, marketingowej, graficznej – generuje również duże zainteresowaniem mediów. Poprzednie targi w 2008 roku odwiedziło 3 tys. dziennikarzy z 84 krajów.

„O popularności targów drupa decyduje ich historia, niezmiennie wysoka zawartość merytoryczna oraz możliwości, jakie udział w wydarzeniu stwarza dla biznesu firmy, która prezentuje na niej swoją ofertę”, twierdzi Stanisław Pieczara, Marketing Manager w Xerox Polska, „To właśnie tu zbierają się najwięksi przedstawiciele branży poligraficznej i papierniczej z całego świata, aby przedstawić najnowocześniejsze rozwiązania produkcyjne, usługi, ciekawostki technologiczne i podyskutować o trendach na najbliższe lata i największych wyzwaniach stojących przed rynkiem. To tutaj najnowsze możliwości sprawdzają klienci, a organizacje branżowe przedstawiają swoje badania. Można stwierdzić, że to właśnie w Dusseldorfie definiowane są najbliższe lata w sektorze”, dodaje Stanisław Pieczara.

Drupa 2012

Wspomnienie kryzysu i nowy model biznesu
Kryzys finansowy i osłabienie strefy euro na długo określiły kondycję i kształt branży poligraficznej. Wzrost cen materiałów, upadki mniejszych dostawców, konsolidacje, nasycenie rynku, a w efekcie duża konkurencja i wojna cenowa to najważniejsze konsekwencje osłabienia kondycji światowej i europejskiej gospodarki. Firmy szukają więc nowych rozwiązań i modelu prowadzenia biznesu, optymalizują koszty bieżącej działalności, budują swoje specjalizacje i rozglądają się za nowymi rynkami zbytu i niszami do zagospodarowania.

„Wiele organizacji z branży oczekuje po tegorocznych targach drupa przedstawienia kierunku i narzędzi rozwoju działalności w nowych okolicznościach ekonomicznych”, podsumowuje Stanisław Pieczara.

Metod ograniczenia bieżących kosztów oraz nowoczesnych narzędzi promocji poszukują również klienci firm poligraficznych – i to na ich potrzeby dostawcy muszą w pełni odpowiedzieć oferując energooszczędny, wydajny i nowoczesny sprzęt oraz wydruki wysokiej jakości, w rozsądnych cenach.

„Celem tegorocznych targów drupa będzie zaprezentowanie cyfrowych narzędzi oraz najnowszych technologii, których wdrożenie pozwoli na zwiększenie efektywności prowadzonych działań. Xerox na bieżąco analizuje rynek i rozszerza swoją ofertę rozwiązań z obszaru doradztwa biznesowego, sprzętu oraz oprogramowania, wspierających rozwój biznesu naszych klientów”, podsumowuje Stanisław Pieczara.

Azjatycki wyścig
Organizacja PIRA szacuje, że do 2016 r. światowy rynek poligraficzny będzie rósł w wolnym, ale stabilnym tempie 1-1,5 proc. rocznie. Największy udział w tym wzroście będą miały kraje Ameryki Południowej i Azji, a szczególnie Chiny – rosnąca potęga poligraficzna, a zarazem gigantyczny rynek zbytu. Według organizatorów drupa, w 2000 r. 10 tys. spośród odwiedzających (5 proc. ogółu) przybyło z Azji. W 2004 r. ta liczba wzrosła do 80 tys. (20 proc. ogółu). Umacniającą się pozycję branży poligraficznej państwa środka na świecie widać na prostym przykładzie – chiński jest jedynym nieeuropejskim językiem, w jakim można odbyć wycieczkę po drupie. Co więcej, przyrost powierzchni wystawienniczej chińskich firm wzrósł od 2008 r. prawie o 100 proc .

Cyfrowa przyszłość
W 2008 r. na targach drupa widoczne było przede wszystkim rosnące zainteresowanie technologią inkjetu i cyfrowego druku. Podobnie będzie w trakcie tegorocznej edycji. Rosnącą rolę elastycznego cyfrowego druku potwierdzają eksperci. Według Franka Romano, profesora Rochester Institute for Technology, do 2020 poziom produkcji offsetowych zmniejszy się do 30 – 40% całości druku. Już teraz, z badań przeprowadzonych w tym roku przez organizatorów drupa wynika, że 68.3 proc. zwiedzających planuje zobaczyć rozwiązania druku cyfrowego (51,3% – rozwiązania do druku offsetowego, 23,7% technologię inkjetu).

Według Wernera Dornscheidta (President & CEO Messe Düsseldorf), rośnie także rola opakowań jako narzędzia reklamowego i marketingowego. Szacuje się, że sektor ten urośnie o ok. 7 proc. do 2014 r. Mocny jest również obszar custom publishing – wydawnictw budujących markę firm i ich relacje z pracownikami i z klientami.

Park innowacji – wyprzedzić oczekiwania i potrzeby klientów
Firmy prezentujące swoją ofertę na tegorocznej drupie stawiają sobie za cel identyfikację i szybką odpowiedź na zmieniające się oczekiwania klientów w zakresie promocji i druku, zarówno w obszarze jakości, jak i ceny czy sposobu świadczenia usługi. Dostawcy zaprezentują więc na tegorocznych targach drupa szereg rozwiązań z obszaru między innymi druku mobilnego (w tym aplikacji web-to-print czy do druku ze smartfonów i table
tów), druku na żądanie, cyfrowych proekologicznych rozwiązań gwarantujących wydruki niespotykanej dotąd jakości, nawet w niewielkich nakładach oraz szereg nowoczesnych narzędzi promocyjnych. Innowacyjne rozwiązania i usługi będą prezentowane w ramach tzw. drupa innovation park 2012.

Xerox na targach drupa 2012
Informacje i materiały dotyczące obecności Xeroxa na targach drupa 2012 można zdobyć na dedykowanej stronie (www.xerox.com/drupa), blogu Jeffreya Jeffersona, prezesa Xerox Global Graphic Communication (http://xrx.sm/CEv) oraz na Twitterze (#xeroxdrupa and #drupa).

Informacje o Xerox
Xerox Corporation to spółka o wartości prawie 23 mld $, będąca światowym liderem w dziedzinie zarządzania procesami biznesowymi i dokumentami. Firma, z siedzibą w Norwalk w amerykańskim stanie Connecticut, dostarcza najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne w zakresie dokumentów, usług, oprogramowania i materiałów eksploatacyjnych dla produkcji i biur każdej wielkości. Dzięki ACS, A Xerox Company, spółce przejętej przez Xerox w lutym 2010 roku, Xerox oferuje także usługi outsourcingu procesów biznesowych i usługi informatyczne, takie jak przetwarzanie danych, outsourcing procesów HR, pomoc finansowa i usługi zarządzania relacjami z klientami, zarówno dla biznesu jak i sektora publicznego na całym świecie. 140.000 pracowników Xerox obsługuje klientów w ponad 160 krajach.

Więcej informacji do zdobycia na stronach:
http://www.xerox.com, http://news.xerox.com, http://www.realbusiness.com lub http://www.acs-inc.com.

Informacje z zakresu relacji inwestorskich są dostępne na stronie: http://www.xerox.com/investor.

XXX-

Kontakt dla mediów
Aleksandra Żarkowska, Xerox Polska Sp. z o.o., +48 22 878 78 04, GSM +48 608 61 64 61, Aleksandra.Zarkowska@xerox.com

Anna Podolak, Linkleaders Sp. z o.o., GSM +48 502 220 557, anna.podolak@linkleaders.pl